Ongoing Programs

Life Enrichment Offers Shared Programs Through Zoom

Our life enrichment directors are tapping into each other’s creativity and strengths to offer a variety of virtual programs across all six of our life plan communities. Residents can participate in programs from chair yoga and strength training to devotions and brain games that may not have been offered at their own community. The cross-community programs provide residents a change of pace and the opportunity to interact with friends from other communities.

For more information, contact Lauren Eriksen, life enrichment director, at [email protected] or 717.854.2585, ext. 11305.

View Zoom Offerings

Ongoing Programs

Under each category, you will find a list of ongoing programs offered at your life plan community. Each listing includes the name of the activity, a description, meeting time and a contact, if applicable. Take a look at the continued growth opportunities for your body, mind and spirit!

Wellness

Residential Living

Wellness

Ongoing Classes

Zoom Chair Yoga
Monday
9:30 a.m.
Fellowship Room for group Zoom class; Virtually from home

Silver Sneakers with YMCA of the Roses
Wednesday
9:30 a.m.
Fellowship Room

Zoom Zumba with Danny Grae
Tuesday, March 28
2:00 p.m.
Fellowship Room for group Zoom class; Virtually from home

Wellness Programs

Blood Pressure Screenings
Wellness Suite
By Appointment

Facilitator: Linda LeRoux, RLWN

Healthy Steps in Motion – Strength & Balance
Thursdays, January 19; March 9
1:30 p.m. – 2:30 p.m.
Fellowship Room
Instructor: York County Area Agency on Aging Certified Instructor Lauren Eriksen and Linda LeRoux

Hearing Aid Clinic
Thursday, January 26
9:00 a.m. – 11:00 a.m.
Fellowship Room
Facilitator: Beltone Hearing Aid Center of York

Be Well Kitchen
3rd Wednesday of the month
January- Black Eyed Pea Stew
February- Loaded Pesto Pasta Bowl
March- Zesty Avocado Spread

Registration required

Personal Care

Wellness

Fitness

Exercise Video
Monday
1:30 p.m.
Community Life Suite

YMCA Chair Yoga
Wednesday
1:30 p.m.
Community Life Suite

YMCA Exercise Class
Friday
1:30 p.m.
Community Life Suite

Spirit

Residential Living

Spirit

Emotional

Grief Support Group
3rd Thursday of the month
1:00 p.m.
Conference Room
Facilitated by: Fr. Ricky McCarl, Chaplain and Bereavement Counselor, SpiriTrust Lutheran Homecare & Hospice

Spiritual

Faith Sharing
Wednesday
2:00 p.m.
Fellowship Room
Facilitator: Chaplain Aarone Cope

Max Lucado: You’ll Get Through This
January 4, 11, 18, 25; February 1,8

Max Lucado: Final Words from the Cross
February 15; March 1, 8, 15, 22, 29

Bible Study with Darrell Hagler- The Book of Hebrews
Date/Time: TBD
Facilitated by: Darrell Hager, Retired minister

Worship Service
Sunday
3:00 p.m.
Fellowship Room

Ash Wednesday Worship Service
Wednesday, February 22
3:00 p.m.
Fellowship Room

Personal Care

Spirit

Spiritual

Worship Service Video on iPad
1st and 2nd Sunday of the month
9:30 a.m.

Worship Service with Chaplain Aaron
Sunday
3:00 p.m.
Dining Room

Faith Break with Chaplain Aaron
Thursday
3:00 p.m.
Bayberry Lounge or Community Life Suite

Mind

Residential Living

Mind

Educational

Classic Movie & Discussion with Rich Santel
2:00 p.m.
Fellowship Room
Facilitator: Rich Santel, OLLI Lecturer

Leave Her to Heaven
Thursday, January 12

City Lights
Thursday, February 9

Lifeboat
Thursday, March 9

Life Long Learning Series
Fridays, January 13, 20, 27; February 10, 17, 24; March 10

January 13
The Home Front: America goes to War 1941-1945 Part I

January 20
The Home Front: America goes to War 1941-1954 Part II
Facilitator: Ken Weiler, OLLI Lecturer, published author on WWII

January 27
Nazi Thieves and Allied Heroes: The True Story of WWII Monuments Men
Facilitator: John Maietta, Retired professor

February 10
The Assassination and Funeral of Abraham Lincoln: A Murder Mystery
Facilitator: Ernie Heffner, Heffner Funeral Chapels & Crematory

February 17
The Influence of the S. Morgan Smith Family on York County
Facilitator: Stephen Nicholas & Terry Downs, OLLI Lecturers

February 24
A Week in Tanzania
Facilitator: Cliff & Kathy Billet

March 10
Designing with Perennials
Facilitator: Jack Geoghan, York Master Gardener

Technology

Technology and You
Tuesday, 10:30 a.m. – 12:00 p.m.
Fellowship Room
Instructor: Dante Swinton
Registration required

January 31
Amazon Alexa & Google Nest

February 28
Basic Computers

March 28
Smart Phones 102

Creative Arts

Art Journaling
Monday, February 20
2:00 p.m.
Fellowship Room
Cost: $15.00
Facilitator: Sandy Wallace, Artist – Soul in Color

Wine & Paint with Emily Seilhamer
Thursday, March 30
2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Fellowship Room
Cost: $12.00
Facilitator: Connecting in Color Artist, Emily Seilhamer

Personal Care

Mind

Educational

Book Club
Wednesday
10:00 a.m.
Bayberry Lounge

Creative Arts

Be Well: Kitchen and Food Demo & Discussion
3rd Wednesday of the month
10:00 a.m.
Community Life Suite

Coloring for Adults Group
2nd Tuesday of the month
1:30 p.m.
Community Life Suite

Social

Residential Living

Social

ALIVETS: Veteran Legacy Project
For more information and to participate, contact Lauren Eriksen, director of Life Enrichment

Conversation Cafe
Friday
10:00 a.m.
Fellowship Room

Ice Cream Social
2:00 p.m.
Fellowship Room
January 23: Coffee
February 27: Black Raspberry
March 27: Peanut Butter Swirl

Movie Matinee
2:00 p.m.
Fellowship Room
Hosted by: Judy Becker

Friday, January 6
Support Your Local Sheriff

Friday, February 3
Hope Floats

Friday, March 3
Rodgers & Hammerstien’s State fair with Pat Boone & Ann Margaret

Happy Hour Mixer

Wednesday, January 25
Chili & Beers Warm Up Happy Hour

Monday, February 13
Love Rocks! Happy Hour with Quentin Jones entertainment
4:30 p.m.
Fellowship Room
Registration required

St. Patrick’s Day Shamrock Shakes Social
Friday, March 17
2:00 p.m.
Fellowship Room

Mardi Gras Party
Tuesday, February 21
3:00 p.m.
Fellowship Room

Recreational

Game Night
Friday
6:00 p.m.
Fellowship Room

Mexican Train Dominoes
Saturday
6:00 p.m.
Fellowship Room
Hosted by: Charlie Topper

Pinochle
Sunday
4:00 p.m.
Fellowship Room
Hosted by: Steve Butler

500
Fellowship Room
Check calendar for dates
Hosted by: Myrtle McCleary

UNO Flip
Fellowship Room
Check calendar for dates
Hosted by: Myrtle McCleary

Bingo
1st Saturday of the month
2:00 p.m.
Fellowship Room
Wednesday, January 18; February 15; March 115
6:00 p.m.
Fellowship Room
Host: Quickel Church & St. Matthew Lutheran Church Volunteers

Board Game Mixer
2nd Saturday of the month
2:00 p.m.
Fellowship Room

Wii Bowling
Monday & Tuesday
4:00 p.m.
Fellowship Room

Dining

Resident Hosted Lunch Out
1:00 p.m. arrival at restaurant
Registration required

Tuesday, January 17
Round the Clock Diner

Tuesday, February 28
Bob Evans

Tuesday, March 21
Applebees

Destination Dinner
4:30 p.m.
Fellowship Room
Registration required

Monday, January 30
Italy

Thursday, March 16
Ireland

Kelly Fresh
Friday, January 20; March 17
3:00 p.m. delivery
Registration required

Resident Breakfast
Thursday, January 12; February 9; March 9
9:30 a.m.
Fellowship Room
Cost: $9.00
Registration required

Pizza Party
4th Thursday of the month
4:30 p.m.
Fellowship Room
Cost: $5.00
Registration required

Pretzel Sale
3rd Thursday of the month
8:30 a.m. – 9:30 a.m.
Family Lounge
Cost: $1.25
Registration required

Special Events

New Year’s Day Curbside Meal
Sunday, January 1
12:30 p.m.
Pick up from Front Entrance
Cost: $10.00

Valentine’s Day Couples Dinner
Tuesday, February 14
4:30 p.m.
Fellowship Room
Registration required

Entertainment

Gaither Concert
2:00 p.m.
Fellowship Room

Tuesday, October 24
Rocky Mountain Homecoming

Saturday, February 25
New Orleans Homecoming

Tuesday, March 14
Singing with the Saints

Theatre

Sight & Sound Theater Streaming at Kelly Drive: Jesus
Monday, March 6
2:00 p.m.
Fellowship Room

York Symphony Concert Series
4:00 p.m. – Happy Hour
4:30 p.m. – York Symphony Concert Fellowship Room
Registration required

Bach & Telemann: Frenemies
Monday, January 16

Mozart and the Magico of Mexico
Monday, February 20

A Tribute to Aretha Franklin
Monday, March 20

Trips

The U.S. Navy Band Concert at The Pullo Center
Saturday, February 4
Bus departs from front entrance at 2:15 p.m.
Registration required

Hanover Area Arts Guild Art Gallery Tour: Fine Art & Digital Photography
Tuesday, February 7
Bus departs from front entrance at 12:30 p.m.
Registration required

York County Judicial Center Tour
Thursday, February 23
bus departs from front entrance at 8:15 a.m.
Registration required

Hanover Area History Museum
Friday, March 24
Bus departs from front entrance at 9:15 a.m.
Registration required

Gardening

Dirty Fingernails Garden Club
Date/Time: TBA

Shopping

Walmart
First Wednesday of the month
Depart Front Entrance at 10:30 a.m.
Registration required

Weis Market
2nd and 4th Tuesday of the month
Depart Front Entrance at 9:30 a.m.
Registration required

Target
3rd Wednesday of the month
Depart Front Entrance at 10:30 a.m.
Registration required

Kohl’s
Wednesday, January 11; March 8
Depart Front Entrance at 10:30 a.m.
Registration required

Boscov’s & Galleria Mall
Monday, January 30; February 13; March 13
Depart Front Entrance at 11:00 a.m.
Registration required

 

Personal Care

Social

Traveling Manicures
1st and 3rd and 5th Monday of the month
9:00 a.m. – 4:00 p.m.
Room

Grief Support Group
3rd Thursday of the month
1:00 p.m.
Dining Room

Recreational

Bingo
1st and 3rd Friday of the month
2:30 p.m.
Dining Room